Zuby i dásně potřebují pravidelnou péči. Věnujte se jim nejen doma, ale také v rámci pravidelné dentální hygieny. 

Dentální hygiena

Zuby si čistíme dvakrát denně, to je jasné. Ale všichni občas zapomeneme na mezizubní kartáček, na některá místa se lze špatně dostat nebo je omylem opomínáme, někdy používáme ne úplně vhodné pomůcky... A přesně z toho důvodu je návštěva dentální hygieny skvělá prevence, která vam pomůže předcházet zubnímu kazu, zánětu dásní i parodontóze.

Hygiena je vhodná pro všechny, čisté zuby a dásně bez zánětu jsou cílem u každého. Proč? Bakterie, které se nachází v dutině ústní, se roznáší po celém těle. Pokud jsou to škodlivé bakterie (v případě zánětu nebo zubního kazu), může být negativně ovlivněno zdraví celého těla. Obzvlášťě škodlivé jsou tyto bakterie pro diabetiky, kardiaky, těhotné ženy, ale i všechny ostatní. Dbejte o zdraví vašich úst!

V rámci prevence je důležité propojení dentální hygienistky a zubního lékaře. Prosím, přineste si s sebou doporučení od zubaře, případně i rentgenové snímky. Stejně tak uvítám, pokud si přinesete zubní pomůcky, které doma používáte.

Co vás na dentální hygieně čeká? Nejprve si popovídáme o vašich zvycích a dentálních pomůckách, co vás trápí i jaké máte představy. 

Potom zhodnotím stav čištění, dásní, ukáži vám případné prostory pro zlepšení, případně přidám tipy a triky. Zkusíme čištění společně a vyberu vám pomůcky na míru. 

Hned poté se pustím do práce - ultrazvukem a kyretami zuby očistím od plaku i zubního kamene, díky Air flow ( speciální "pistole" s vodou, vzduchem a jemným práškem) zuby vyleštím, rozzářím a zbavím pigmentací, budou velmi hladké a příjemné na dotek. Na závěr zuby přetřu fluoridovým nebo hydroxyapatitovým gelem. Zoubky jako nové!

Tuto proceduru si zopakujeme dle domluvy, ideálně každého půl roku.


Prosím pacienty s rozsáhlejší parodontózou či viklavostí zubů, aby navštívili specializované pracoviště, na parodontologické pacienty se nezaměřuji.

Bělení zubů

Bílé zuby nejsou v poslední dobou výsadou celebrit, bělení může podstoupit téměř každý, kdo se o svůj úsměv pečlivě stará. Podmínkou pro bělení zubů jsou zdravé zuby a dásně. Jak to funguje v praxi?
Bělení zubů je v podstatě za odměnu. Pokud si klient hezky čistí zuby a používá mezizubní pomůcky, dásně nekrvácí, zuby jsou zdravé, můžeme se pustit do bělení. 

V rámci dentální hygieny můžeme prokonzultovat možnosti a vhodnost bělení zubů. Nejoblíbenějším a nejlepším řešením s ohledem na výsledek je domácí bělení  Opalescence. 
Měla jsem možnost takto bělit mnoho pacientů a téměř vždy jsem z výsledku byla nadšená já i klienti.

Jak bělení probíhá? Po konzultaci zhotovím velmi přesné otisky vašich zubů, otiskování je rychlé a není obvykle nepříjemné. Zhruba za týden si u mě v ordinaci (po dohodě je možné zaslání) vyzvednete hotové silikonové bělicí nosiče a bělicí gely (10% nebo 16% karbamid peroxid). Nyní můžete začít bělit! Obvyklá doba bělení je 14 dní, v některých případech (silně zabarvené zuby) lze tato doba po dohodě prodloužit.

Každý večer, když už nemáte v plánu nic jíst a pít, si pečlivě vyčistíte zuby. Poté do silikonových nosičů nanesete malé!! množství gelu, stačí pouze přední úsek zubů, který je vidět při úsměvu. Nosiče vložíte do úst a jdete spát. Nosiče přesně kopírují zubní oblouk, proto nepřekáží ani nejsou vidět. Ráno formičky z pusy vyndáte, omyjete vlažnou vodou (možno i měkkým kartáčkem) a necháte vyschnout. Tento proces budete opakovat dalšího 14 dní, poté vaše zuby budou nádherně bílé.

Výsledek vypadá senzačně a vydrží dlouho, u někoho vydrží stejný odstín 5 let i déle. Je to však individuální, záleží na struktuře zubu, stravovacích i čistících návycích. Mnoho klientů zopakuje bělení (pouze na jednu nebo dvě noci) jednou až dvakrát ročně. Tím docílí dlouhodobě stejné bílé barvy jako po bělení. 

V případě potřeby u mě můžete dokoupit bělicí gel. Je potřeba jej vždy uchovávat v lednici! 


Co se týče bezpečnosti, při správném použití a dodržení pokynů nedochází k žádnému ohrožení vašich zubů ani zdraví, toto bělení zubů je bezpečné.

Bělení je možno poskytnout od 18 let při dobrém stavu dutiny ústní, případně od 15 let se svolením rodičů. V případě výplní, implantátů, "mrtvých" zubů v předním úseku chrupu je nutné počítat s možnými barevnými odchylkami. Během bělení se může vyskytnout citlivost zubů, která však brzy odezní a je při bělení zubů běžná. Bělení se doporučuje například před zhotovením implantátů nebo výplní v předním úseku chrupu.

Ráda zodpovím na veškeré vaše dotazy.

Dětská dentální hygiena

Dentální hygiena u dětí je stejně důležitá jako u dospělých. Je žádoucí, aby již malé děti věděly, proč a jak se o zoubky starat. Neni výjimkou, že na hygienu přichází i čtyřleté děti. Pokud máte menší dítě, ráda vám poskytnu poradenství, po domluvě můžete vzít batole s sebou, aby se v ordinaci porozhlédlo.
S dětmi můžete být v průběhu celého ošetření v ordinaci nebo na ně můžete počkat v čekárně, záleží na vašich preferencích. 

Snažím se, aby celá návštěva byla pro děti příjemná, zábavná a poučná. Hodně si povídáme, ptám se dětí, co všechno o zoubcích vědí. Naučíme se společně si čistit zuby, používat mezizubní pomůcky. Vše vysvětluji jak dětem, tak rodičům. Během dětské dentální hygieny nedělám nic, co by dětem bylo nepříjemné. 

S dětmi si vysvětlíme problematiku plaku. Ten pak společným čištěním odstraníme. Pokud je potřeba, provedu odstranění kamene ručním nástrojem nebo ultrazvukem. Poté jemným práškem zuby vyleštím a zbavím je případných pigmentací. Na závěr malí pacienti dostanou drobný dárek za krásnou spolupráci. Za půl roku na viděnou!